Sauna fińska, bo to ona jest tematem dzisiejszego posta, to zabieg znany i popularny w Skandynawii od setek lat. W Finlandii niemal co trzeci dom ma na wyposażeniu saunę albo stoi ona w ogrodzie. W Polsce spotykana jest głównie w SPA, hotelach, aquaparkach. Z racji tego, że koszty takiej sauny są spore, rzadko jest ona spotykana w zwykłych domach. Idzie za tym także to, ile mamy wiedzy o tym jak z niej korzystać. Bo niestety, chodząc na saunę, bardzo często spotykam ludzi, którzy tak naprawdę nie wiedzą po co przyszli. Odbywa się to na zasadzie: „Przyszedłem się zagrzać”. Sauna to rytuał, który ma swoje zasady i należy się ich trzymać, aby mógł zadziałać na nasze ciało.
I tu zaczynają się schody.
Zabieg w saunie powinien trwać 2 godziny. Składa się on z przygotowania się (oczyszczenie skóry i jej wysuszenie), cykli oraz odpoczynku. Jeden cykl w saunie to wejście i ochłodzenie po wyjściu. Wejście trwa od 8-12 minut i tyle samo trwa ochłodzenie. Ochłodzenie często jest różne. Można wejść do basenu z zimną wodą na kilka sekund i wyjść, potem położyć się i chłodzić się dalej. Zimny prysznic jest w porządku, jeśli chłodzimy się od dołu do góry – nie na odwrót. Można także się chłodzić leżąc, ponieważ nie każdy lubi i toleruje szybkie schładzanie zimnem. Takich cykli wykonuje się ok. 3-4, a na końcu rytuału odpoczywamy: bierzemy chłodną kąpiel i możemy iść na 20-30 minut leżenia lub opcjonalnie na masaż – jeśli jest taka możliwość. Sauny mają od dwóch do trzech ławek. Na poziomie każdej ławki panuje inna temperatura. Należy rozpoczynać zabiegi od najniższej do najwyższej.
Jeśli chodzi o korzystanie z sauny przez panów to uwaga! Zbyt częste korzystanie z sauny wpływa na produkcję plemników. Moszna, w której znajdują się jądra, często przegrzewane mogą zostać uszkodzone. Dzieje się tak, ponieważ w niej panuje temperatura 2 stopnie niższa (34 stopnie) niż w ciele. Dlatego zaleca się korzystać z sauny do 2-3 razy w tygodniu. Jestem bardziej zwolennikiem dwóch razy niż trzech.
Sauna jest przeznaczona niemal dla każdego, kto nie ma przeciwwskazań podanych poniżej oraz u kogo nie występują działania niepożądane pod wpływem ciepła. Natomiast nie jest odpowiednia dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia – raz byłem świadkiem sytuacji, gdzie rodzice wzięli do sauny 8-latka. U dziecka bardzo szybko pojawiły się problemy z oddychaniem. Dlatego przestrzegam.
Korzyści:
– Przyspieszenie procesów przemiany materii;
– Działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne;
– Rozluźnienie napiętych mięśni;
– Zmniejszenie podatności na przeziębienia;
– Wspomaganie regeneracji.
– Ostre i podostre zapalenia;
– Krwawienia;
– Zaburzenia krążenia obwodowego żył i tętnic;
– Ciężkie choroby serca;
– Nadciśnienie tętnicze;
– Zaburzenia czucia;
– Ciąża;
– Nowotwory.
– Uczynnienie utajonych infekcji;
– Wzmocnienie istniejących infekcji i zapaleń;
– Zakłócenie pracy serca;
– Zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń;
– Odczucie znużenia, zawroty głowy.
P.S. Sauna nie powoduje odchudzania. W trakcie zabiegu tracimy wodę, co powoduje spadek masy ciała. Dlatego warto dokonać ważenia przed zabiegiem i po. Jeżeli różnica wynosi np. 700 gramów, należy uzupełnić wodę o 700 ml.
Pozdrawiam,
Marcin Fatla
Obrazek wyróżniający pochodzi z: https://images.app.goo.gl/W5QpvGqDtkjQg2Fj8
Czemu mało które kontynuujemy ? Postanowienia noworoczne, wiemy, że mają na celu zaprowadzenia zmian w…
Koniec roku 2023 to okazja jego podsumowania. Działo się sporo rzeczy za które jestem wdzięczny…
Dokładnie tyle. Czas szybko mija i rzadko mówię co u mnie się dzieje. Trzeba to…
Zdarza się tak, że terapia nie idzie do przodu. Badam, testuje, sprawdzam i tak w…
W natłoku życia codziennego, pracy, obowiązków domowych i rodzinnych, prowadzenia własnej działalności szukam sposobu, aby…
Nie znam dopóki nie zacznę działać. Chodzi o najczęściej zadawane pytanie: „Marcin co mi jest,…