Sauna – zabieg dla ciała i umysłu.

Last modified date

Comments: 0

Sauna fińska, bo to ona jest tematem dzisiejszego posta, to zabieg znany i popularny w Skandynawii od setek lat. W Finlandii niemal co trzeci dom ma na wyposażeniu saunę albo stoi ona w ogrodzie. W Polsce spotykana jest głównie w SPA, hotelach, aquaparkach. Z racji tego, że koszty takiej sauny są spore, rzadko jest ona spotykana w zwykłych domach. Idzie za tym także to, ile mamy wiedzy o tym jak z niej korzystać. Bo niestety, chodząc na saunę, bardzo często spotykam ludzi, którzy tak naprawdę nie wiedzą po co przyszli. Odbywa się to na zasadzie: „Przyszedłem się zagrzać”. Sauna to rytuał, który ma swoje zasady i należy się ich trzymać, aby mógł zadziałać na nasze ciało.

Jak korzystać z sauny?

I tu zaczynają się schody. 

  1. Pierwszy poważny błąd to wchodzenie do sauny w stroju kąpielowym, albo (o zgrozo) zaraz po wyjściu z basenu lub jacuzzi. Totalny faux pas! Do sauny wchodzi się tylko i wyłącznie z suchym ręcznikiem, przy czym panowie mają opasane biodra, a panie biust i biodra. Strój kąpielowy nasiąknięty chlorem z wody basenowej pod wpływem ciepła w saunie paruje, co powoduje drażniący zapach i robi się nieprzyjemnie.
  2. Do sauny nie wchodzimy zdenerwowani. Jeżeli już jesteś, to uspokój się i po pewnym czasie, gdy czujesz się w porządku to można działać. Nie wchodzimy także zaraz po treningu, gdy jesteśmy „dojechani”. Jeżeli ćwiczyłeś/ćwiczyłaś, odpocznij 3-4 godziny, a potem możesz cieszyć się relaksem.
  3. W saunie panuje spokój i cisza. To miejsce do wyciszenia i relaksu. Dlatego jeżeli chcesz pogadać o polityce to znajdź inne miejsce, bo nie każdy sobie życzy rozmów innych uczestników, dlatego weź to pod uwagę.
  4. Do sauny wchodzimy 1-2 godziny po posiłku, nigdy na czczo.
  5. Nie wchodzimy pod wpływem alkoholu, ani innych substancji psychoaktywnych, ponieważ ciepło spotęguje ich działanie. Tak wiem, w krajach na wschód od Polski dolewają spirytus na rozgrzane kamienie i wychodzą nietrzeźwi, ale czy o to Ci chodzi?
  6. Przed wejściem oddaj mocz i kał. Dopilnuj także aby Twoja skóra był czysta chemicznie, czyli nie wcieraj żadnych balsamów, kremów, żeli, maści i innych, aby nie parowały podczas zabiegu.
  7. Dla bezpieczeństwa do sauny nie wchodzimy pojedynczo. Lepiej dla nas, aby ktoś był i nam pomógł w razie działań niepożądanych. Patrz niżej.
Metodyka

Zabieg w saunie powinien trwać 2 godziny. Składa się on z przygotowania się (oczyszczenie skóry i jej wysuszenie), cykli oraz odpoczynku. Jeden cykl w saunie to wejście i ochłodzenie po wyjściu. Wejście trwa od 8-12 minut i tyle samo trwa ochłodzenie. Ochłodzenie często jest różne. Można wejść do basenu z zimną wodą na kilka sekund i wyjść, potem położyć się i chłodzić się dalej. Zimny prysznic jest w porządku, jeśli chłodzimy się od dołu do góry – nie na odwrót. Można także się chłodzić leżąc, ponieważ nie każdy lubi i toleruje szybkie schładzanie zimnem. Takich cykli wykonuje się ok. 3-4, a na końcu rytuału odpoczywamy: bierzemy chłodną kąpiel i możemy iść na 20-30 minut leżenia lub opcjonalnie na masaż – jeśli jest taka możliwość. Sauny mają od dwóch do trzech ławek. Na poziomie każdej ławki panuje inna temperatura. Należy rozpoczynać zabiegi od najniższej do najwyższej.

Jeśli chodzi o korzystanie z sauny przez panów to uwaga! Zbyt częste korzystanie z sauny wpływa na produkcję plemników. Moszna, w której znajdują się jądra, często przegrzewane mogą zostać uszkodzone. Dzieje się tak, ponieważ w niej panuje temperatura 2 stopnie niższa (34 stopnie) niż w ciele. Dlatego zaleca się korzystać z sauny do 2-3 razy w tygodniu. Jestem bardziej zwolennikiem dwóch razy niż trzech.

Dla kogo?

Sauna jest przeznaczona niemal dla każdego, kto nie ma przeciwwskazań podanych poniżej oraz u kogo nie występują działania niepożądane pod wpływem ciepła. Natomiast nie jest odpowiednia dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia – raz byłem świadkiem sytuacji, gdzie rodzice wzięli do sauny 8-latka. U dziecka bardzo szybko pojawiły się problemy z oddychaniem. Dlatego przestrzegam.

Korzyści:
– Przyspieszenie procesów przemiany materii;
– Działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne;
– Rozluźnienie napiętych mięśni;
– Zmniejszenie podatności na przeziębienia;
– Wspomaganie regeneracji.

Przeciwwskazania:

– Ostre i podostre zapalenia;
– Krwawienia;
– Zaburzenia krążenia obwodowego żył i tętnic;
– Ciężkie choroby serca;
– Nadciśnienie tętnicze;
– Zaburzenia czucia;
– Ciąża;
– Nowotwory.

Działania niepożądane:

– Uczynnienie utajonych infekcji;
– Wzmocnienie istniejących infekcji i zapaleń;
– Zakłócenie pracy serca;
– Zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń;
– Odczucie znużenia, zawroty głowy.

P.S. Sauna nie powoduje odchudzania. W trakcie zabiegu tracimy wodę, co powoduje spadek masy ciała. Dlatego warto dokonać ważenia przed zabiegiem i po. Jeżeli różnica wynosi np. 700 gramów, należy uzupełnić wodę o 700 ml.

Pozdrawiam,
Marcin Fatla

Obrazek wyróżniający pochodzi z: https://images.app.goo.gl/W5QpvGqDtkjQg2Fj8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment