Ból głowy? Rozluźnij żołądek

Last modified date

Dzisiaj mam dla Was, coś co będziecie mogli sami wykorzystać do lepszego samopoczucia. Ostatnio pisałem o wpływie restrykcji przepony na ból głowy, a jeśli chcecie o tym przeczytać, to zapraszam tutaj. Skupmy się na temacie. Żołądek to część układu pokarmowego, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie przepony, a dokładne zaraz pod nią. Jak wiemy na stres czy zatrucie reagujemy ekscesami ze strony układu pokarmowego. Najczęściej zdarzają się wymioty. W tym samym czasie (może zauważyliście to kiedyś, może nie) dochodzi do głosu ból głowy. Przez co on się objawia? I tutaj z pomocą przychodzi nam anatomia. Narządy jamy brzusznej unerwione są przez dziesiątą parę nerwów czaszkowych – X nerw czaszkowy – „błędny” lac. nervus vagus.

Ból głowy a nerw błędny.


https://images.app.goo.gl/fd439nQZvE3x62ym6

Napięty żołądek „drażni” ten nerw, co powoduje zaburzone wysyłanie sygnału nerwowego do mózgu, co jest odczytywane jako nieprawidłowość. Stąd ból głowy.

Jak sobie z tym poradzić?

Połóż się wygodnie na plechach. Zacznij delikatnie techniką głaskania masować brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak, aby zataczać coraz mniejsze okręgi i z powrotem je zwiększając. Rozcieranie brzucha zacznij tak samo. To znaczy od dużych kręgów do małych i z powrotem. Miejsce rozpoczęcia masażu znajduje się nad wątrobą (pod prawym dolnym łukiem żebrowym).

Ważne!

Przed tym zabiegiem nie jedz nic przez 2 godziny, aby nie wywołać działań niepożądanych! Dlatego najlepiej zrobić to rano po przebudzeniu.

Pozdrawiam,
Marcin Fatla