Czy ból stawu biodrowego to tylko problem z chrząstką stawową?

Last modified date

Comments: 0

Ilekroć możemy zobaczyć reklamy preparatów na odbudowę chrząstki stawowej, to czasami niewiele ma to wspólnego z problemem z jakim zmagają się pacjenci. Ból stawu biodrowego często nastawia nas na myślenie, że staw już jest do niczego i trzeba go „wymienić”. Zabieg wstawiania endoprotezy biodra może lecz nie musi być rozwiązaniem.

W gabinetach często podczas badania pacjentów obserwujemy, że problem stawu biodrowego jest już wypadkową innych problemów w obrębie kończyn dolnych. Do takich problemów należą: dawne urazy stawu skokowego lub kolan, haluksy (często po przeciwnej stronie), problemy w obrębie miednicy, kręgosłupa, barków i na głowie kończąc. Osobną sprawą będzie także ilość ruchu. Nie pomagać będzie tryb życia w którym większość czasu przebywa się pozycji siedzącej. O tym jak zadbać o nasze biodra pisałem już tutaj. Warto od czasu do czasu trochę zmienić sposób choćby siedzenia, aby ruchomość stawu we wszystkich płaszczyznach była zachowana.

A co jeśli to nie działa?

Wtedy możemy mieć do czynienia jeszcze z problemami w obrębie jamy brzusznej. Zaburzenia pracy narządów wewnętrznych również mogą się somatyzować – czyli ukazywać się jako problemy z narządem ruchu. Dlatego tak bardzo ważna jest diagnostyka w procesie leczenia.

Pozdrawiam,
Marcin Fatla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment