Bezpiecznie przez ferie zimowe

Last modified date

Comments: 0

Nadszedł czas ferii zimowych. Na początek z tego wypoczynku skorzystają uczniowie aż pięciu województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Oznacza to, że ruch na drogach bardzo się zwiększy oraz przybędzie pieszych. Warto zadbać o to, aby na drogach było bezpiecznie.

W tym czasie na drogach będzie więcej patrolów policji, które będą sprawdzać prędkość, trzeźwość. Mogą też zatrzymać nas za brak świateł. Dlatego warto sprawdzać co jakiś czas czy nie mamy przepalonych żarówek, najlepiej kupić sobie zapasowe. Dlaczego? Jeżeli zostaniemy zatrzymani  w podróży za brak jednego światła – możemy wymienić ją przy policjantach i może uda się uniknąć mandatu. Policjanci też mogą sprawdzić wyposażenie auta np. apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa – dzieje się tak najczęściej przy niemiłej dyskusji. Te podstawowe rzeczy nie kosztują wiele, a pozwalają na uniknięcie kary i zakłopotania przy kontroli.

Co może zrobić kierowca?
– Zaopatrzyć się w zapasowe żarówki i podstawowe wyposażenie samochodu;
– Umyć  szyby dla lepszej widoczności (poprzez ręczne mycie – płyn do spryskiwaczy sprawdzi się ale na krótką chwilę);
– Odtłuścić wycieraczki aby lepiej zbierały wodę z szyby, a jeżeli są w złym stanie – kupić nowe;
– Umyć reflektory i tablice rejestracyjne (za niewidoczne tablice można dostać mandat);
– Odśnieżyć cały samochód – zwłaszcza dach, aby nie utrudniać widoczności kierowcy za sobą i maskę przednią, aby samemu sobie nie utrudniać;

Oczywiście pieszy też może zostać ukarany przez policję. Jestem skłonny stwierdzić, że mogliby robić to częściej niż w przypadku kierowców.
Co może zrobić pieszy?

– Zaopatrzyć się w odblaski różnego typu i użyć ich: opaski, kamizelki – pozwólmy zauważyć się;
– Przy braku chodnika chodzić odpowiednią stroną;
– Idąc w grupie idziemy gęsiego;
– Nie wszędzie drogi są oświetlone, więc jeśli chcesz oświetlić sobie drogę użyj zwykłej latarki lub latarki czołowej. Dlaczego nie telefon? Bo w niskich temperaturach szybciej Ci się wyładuje i może Ci zabraknąć gdy go będziesz naprawdę potrzebować;
– Nie korzystaj z telefonu gdy idziesz pieszo;
– Oglądnij się w prawo i lewo zanim pójdziesz przez jezdnię nawet na pasach – Błagam! Bo ostatnio pieszy prawie znalazł mi się u mnie na masce auta.

A na koniec, zawsze czytajcie regulaminy miejsc z których będziecie korzystać, stoki narciarskie, baseny, szlaki. Brak wiedzy szkodzi i nie zwalnia z odpowiedzialności!

Miłego i bezpiecznego wypoczynku,
Marcin Fatla

Obrazek wyróżniający pochodzi z: https://images.app.goo.gl/ukogT9wVDDVu4fCc6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment