Rozejście mięśni prostych brzucha (RMPB) – nieprosty problem

Last modified date

Comments: 0

Rozejście mięśni prostych brzucha jest to temat, który zaczyna być coraz głośniejszy nie tylko wśród fizjoterapeutów, ale również wśród pacjentów. I bardzo dobrze! Niesamowicie ważna jest świadomość własnego ciała, słuchanie jego sygnałów i odpowiednie postępowanie.

Jak to sprawdzić?
Najczęstszym objawem RMPB (rozejście mięśni prostych brzucha) jest uwypuklenie brzucha lub zapadnięcie się go wzdłuż kresy białej (przez środek brzucha) przy próbie przejścia z leżenia do pozycji stojącej oraz przy uniesieniu głowy podczas leżenia, w pozycji stojącej brzuch jest uwypuklony jak podczas ciąży. Manualnie terapeuta sprawdzi to palpacyjnie i dokona oceny. Zjawisku RMPB towarzyszy osłabienie mięśni prostych brzucha, to również jest zauważalne.

Czym jest spowodowane rozejście mięśni prostych brzucha?

Czynników predysponujących do RMPB jest bardzo wiele. Oczywiście nie ma co panikować ani popadać w obłęd. Ważne jest, aby mieć świadomość jakie, ruchy lub pozycje ciała mają wpływ na naszą dolegliwość.
Kresę białą mogą zniekształcać:
– Ruchy klatki piersiowej;
– Ruchy miednicy;
– Zbyt mocno napięte mięśnie skośne brzucha;
– Przyjmowanie niekorzystnych pozycji;
– Zwiększony rozmiar brzucha (otłuszczenie narządów wewnętrznych, ciąża);
– Ciasna odzież oraz odzież reklamowana jako wyszczuplająca.

Rozejście mięśni prostych brzucha https://images.app.goo.gl/499oGSdULEcbfEg26

Skutki:
Oprócz nieestetycznego wyglądu brzucha, do skutków należy także wypadanie narządów wewnętrznych (w postaci najbardziej zaawansowanej), bóle w okolicy brzucha i miednicy, zaburzenie funkcji podporowej dna miednicy, bóle stawów biodrowych i dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Co zrobić gdy występuje u mnie?

Na prawdziwą diagnozę najlepiej poczekać do czasu, gdy stwierdzi to specjalista. A więc tak, tak. Trzeba się wybrać do gabinetu. Po badaniu i diagnozie terapeuta wdroży odpowiednią terapię. Będzie ona opierać się głównie na ćwiczeniach i zmianach dotychczasowych nawyków (tych złych), które problem dodatkowo pogłębiają. U każdego terapia będzie przebiegać inaczej i w różnym czasie. Warto wykonać zdjęcie dla porównania, aby potem ocenić postęp. Kluczem do sukcesu będzie skrupulatność, sumienność i regularność.

P.S. Polecam książkę „Rozejście mięśnia prostego brzucha” autorstwa Katy Bowman, tam również można uzyskać sporo cennych informacji na poruszany dziś temat.

Pozdrawiam,
Marcin  Fatla

Obrazek wyróżniający pochodzi: https://images.app.goo.gl/QXrq7zJG77Y4vfJJ6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment