Fizjoterapia

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa wywołany przez….przeponę?

Coraz częściej mówi się o wpływie restrykcji mięśnia przeponowego na różne dolegliwości. Jeżeli mielibyśmy opisać wpływ złej pracy przepony na problemy z jakimi przychodzą pacjenci do gabinetów fizjoterapii, to lista tych problemów była by bardzo długa, a książka je opisujące może i na kilka tomów. Najnowsze publikacje naukowe potwierdzają wpływ zaburzonej mechaniki oddychania na ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Co wpływa na napięcie przepony?

Temat rzeka. Postaram się powiedzieć w miarę krótko. Utrudniona praca przepony wynika głównie przez przebywanie długo w pozycji siedzącej, z kolei wtedy zmniejszamy ilość i głębokość oddechów. Wynikiem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ruch przepony i „przyzwyczaja się” do tego stanu.
Stres. Chodzi tutaj o stres negatywny. Wpływa na wzmożone napięcie przepony i utrzymuje ten stan jeszcze bardzo długo po zakończeniu sytuacji stresowej.
Zaburzenia w obrębie narządów wewnętrznych, które mogą się somatyzować np. wynikiem zaburzenia wątroby będzie rzutowanie bólu do prawego barku. Dodatkowo wymusi to pozycje antalgiczne (przeciwbólowe), w związku z tym, dojdzie do zmiany biomechaniki ciała oraz prawie na pewno zmieni funkcjonowanie przepony.

Dlaczego przepona powoduje ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Anatomicznie przepona oddziela dwie duże jamy od siebie. Jamę klatki piersiowej i jamę brzuszną. Również przeponę dzieli się na część:
– żebrową – największą, która przymocowuje się do żeber;
– mostkową – najmniejszą, która rozpoczyna się na nasadzie wyrostka mieczykowatego mostka
– lędźwiową – najmocniejszą – tworzy ona dwie odnogi oraz parzyste więzadła łukowate boczne i przyśrodkowe, przyczepiające się do kręgów lędźwiowych i dwóch ostatnich żeber. Dzisiaj najważniejsza jest dla nas ta ostatnia część. Napięty mięsień przepony będzie „pociągał” więzadła łukowate przyczepione do kręgów lędźwiowych. Z kolei to zmieni mechanikę kręgosłupa, napięcie mięśni wokół kręgosłupa, a wynikiem tego procesu będzie ból.

Masaż odcinka lędźwiowego zadziała na chwilę

Działanie musi być ukierunkowane na przyczynę, ponieważ ból może być już skutkiem. W terapii nie będzie mogło zabraknąć opracowania mięśni w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Trzeba pamiętać, że najczęściej struktury wokół kręgosłupa lędźwiowego nie są głównymi powodami problemów.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Można samemu sobie pomóc poprzez relaksujące ćwiczenia oddechowe. Polegają na tym, aby oddychać spokojnie, równo oraz w pełnym zakresie ruchu klatki piersiowej i przepony. W rezultacie systematyczny trening oddechowy przyczyni się do stopniowego „uwalniania” przepony z napięcia i zmieni biomechanikę ciała.
Natomiast jeśli takie podejście nie pomoże, warto udać się do fizjoterapeuty, który zbada nas i prawdopodobnie znajdzie inne przyczyny naszych dolegliwości.

Pozdrawiam,
Marcin Fatla

Obrazek wyróżniający: https://images.app.goo.gl/NAKW1BUDVCuEpmp48

Marcin

Recent Posts

Postanowienia noworoczne – (nie)poważny temat

Czemu mało które kontynuujemy ? Postanowienia noworoczne, wiemy, że mają na celu zaprowadzenia zmian w…

3 miesiące ago

Koniec roku 2023 i jego podsumowanie

Koniec roku 2023 to okazja jego podsumowania. Działo się sporo rzeczy za które jestem wdzięczny…

4 miesiące ago

To już 3 lata bloga!

Dokładnie tyle. Czas szybko mija i rzadko mówię co u mnie się dzieje. Trzeba to…

1 rok ago

Emocja – (nie)oczywista przyczyna problemu

Zdarza się tak, że terapia nie idzie do przodu. Badam, testuje, sprawdzam i tak w…

1 rok ago

Naturalne wspomaganie regeneracji

W natłoku życia codziennego, pracy, obowiązków domowych i rodzinnych, prowadzenia własnej działalności szukam sposobu, aby…

2 lata ago

Pytanie na które nie znam odpowiedzi….

Nie znam dopóki nie zacznę działać. Chodzi o najczęściej zadawane pytanie: „Marcin co mi jest,…

2 lata ago