Rozejście mięśni prostych brzucha jest to temat, który zaczyna być coraz głośniejszy nie tylko wśród fizjoterapeutów, ale również wśród pacjentów. I bardzo dobrze! Niesamowicie ważna jest świadomość własnego ciała, słuchanie jego sygnałów i odpowiednie postępowanie.
Jak to sprawdzić?
Najczęstszym objawem RMPB (rozejście mięśni prostych brzucha) jest uwypuklenie brzucha lub zapadnięcie się go wzdłuż kresy białej (przez środek brzucha) przy próbie przejścia z leżenia do pozycji stojącej oraz przy uniesieniu głowy podczas leżenia, w pozycji stojącej brzuch jest uwypuklony jak podczas ciąży. Manualnie terapeuta sprawdzi to palpacyjnie i dokona oceny. Zjawisku RMPB towarzyszy osłabienie mięśni prostych brzucha, to również jest zauważalne.
Czynników predysponujących do RMPB jest bardzo wiele. Oczywiście nie ma co panikować ani popadać w obłęd. Ważne jest, aby mieć świadomość jakie, ruchy lub pozycje ciała mają wpływ na naszą dolegliwość.
Kresę białą mogą zniekształcać:
– Ruchy klatki piersiowej;
– Ruchy miednicy;
– Zbyt mocno napięte mięśnie skośne brzucha;
– Przyjmowanie niekorzystnych pozycji;
– Zwiększony rozmiar brzucha (otłuszczenie narządów wewnętrznych, ciąża);
– Ciasna odzież oraz odzież reklamowana jako wyszczuplająca.
Skutki:
Oprócz nieestetycznego wyglądu brzucha, do skutków należy także wypadanie narządów wewnętrznych (w postaci najbardziej zaawansowanej), bóle w okolicy brzucha i miednicy, zaburzenie funkcji podporowej dna miednicy, bóle stawów biodrowych i dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Na prawdziwą diagnozę najlepiej poczekać do czasu, gdy stwierdzi to specjalista. A więc tak, tak. Trzeba się wybrać do gabinetu. Po badaniu i diagnozie terapeuta wdroży odpowiednią terapię. Będzie ona opierać się głównie na ćwiczeniach i zmianach dotychczasowych nawyków (tych złych), które problem dodatkowo pogłębiają. U każdego terapia będzie przebiegać inaczej i w różnym czasie. Warto wykonać zdjęcie dla porównania, aby potem ocenić postęp. Kluczem do sukcesu będzie skrupulatność, sumienność i regularność.
P.S. Polecam książkę „Rozejście mięśnia prostego brzucha” autorstwa Katy Bowman, tam również można uzyskać sporo cennych informacji na poruszany dziś temat.
Pozdrawiam,
Marcin Fatla
Obrazek wyróżniający pochodzi: https://images.app.goo.gl/QXrq7zJG77Y4vfJJ6
Czemu mało które kontynuujemy ? Postanowienia noworoczne, wiemy, że mają na celu zaprowadzenia zmian w…
Koniec roku 2023 to okazja jego podsumowania. Działo się sporo rzeczy za które jestem wdzięczny…
Dokładnie tyle. Czas szybko mija i rzadko mówię co u mnie się dzieje. Trzeba to…
Zdarza się tak, że terapia nie idzie do przodu. Badam, testuje, sprawdzam i tak w…
W natłoku życia codziennego, pracy, obowiązków domowych i rodzinnych, prowadzenia własnej działalności szukam sposobu, aby…
Nie znam dopóki nie zacznę działać. Chodzi o najczęściej zadawane pytanie: „Marcin co mi jest,…