Oddech dla przywrócenia równowagi

Last modified date

Rzeczywistość, w której się poruszamy, małymi krokami spowodowała powolne i niewidoczne na pierwszy rzut oka zmiany w naszych ciałach. Oddech, który został „zablokowany na wdechu” nadal powoduje, że tkwimy w stresie. W wyniku takiego stanu nasz oddech jest płytki, szybki i w dodatku wykonywany przez usta. W ten właśnie (skrótowy) sposób doprowadzamy nasz autonomiczny układ nerwowy do rozregulowania. Nie jest to jednak stan, z którego nie można wyjść. Potrzebujemy tylko chwilowego zatrzymania się i zaobserwowania pewnych rzeczy. Następnie będziemy musieli tylko trochę popracować i wiele się zmieni.

Narzędzia do pracy z oddechem

Techniki, które tutaj przedstawię są bardzo proste i nie wymagają niczego szczególnego. W zasadzie tylko kawałek wolnej przestrzeni, gdzie można się położyć lub wygodnie usiąść i mieć względną ciszę. Czasem mogą być potrzebne słuchawki i telefon z YouTube lub Spotify.

Oddech 3 na 5

Prosta technika oddychania gdzie przez 3 sekundy nabieramy powietrza nosem oraz 5 sekund wydychamy również nosem. Na początek przez 2 minuty.

Oddech kwadratowy

Wszystkie fazy oddechu trwają tyle samo jak długość boku kwadratu. Jak długie będą to kwestia indywidualna. Na początek proponuję: 3 sekundy wdech nosem, 3 sekundy wstrzymanie na wdechu, 3 sekundy wydech nosem, 3 sekundy zatrzymanie na wydechu. Wykonaj na początek 5 obwodów. Jeżeli uznasz, że możesz czas w sekundach wydłużyć, to śmiało!

Trening uważności oddechowej

Tutaj przedstawiam prowadzoną medytację na oddychanie, gdzie słyszymy co będziemy robić po kolei. Bardzo dobre narzędzie, gdy nie wiemy jak się zabrać za dany trening lub mamy gonitwę myśli i potrzebujemy się skupić.

Scanning ciała + oddech

To metoda, która polega na skanowaniu swojego ciała. Kładziemy się na plecach i próbujemy poczuć nasze poszczególne części ciała od stóp do głowy. Jeżeli czujemy napięcie lub dyskomfort w poszczególnym obszarze, to „posyłamy” swój oddech w to miejsce i czekamy, aż dokona się rozluźnienie.

Trening autogenny Schulza

Trening prowadzony, który opiera się na samoinspiracjii i ma na celu wywołanie stanu głębokiego relaksu poprzez powtarzanie określonych fraz. Celem jest osiągnięcie stanu, w którym ciało i umysł są całkowicie odprężone. Co prawda metoda ma prawie 100 lat, lecz nadal jest świetna.

Trening Jacobsona

Technika relaksacyjna znana jako progresywna relaksacja mięśni i polega na nauce napinania mięśni aż do automatyzacji. Na początek metoda zachęca do wykonywania jej w pozycji leżącej, potem w siedzeniu, na końcu nawet w staniu i przy różnych czynnościach.

Podsumowanie

Jak widać, narzędzi jest sporo, a jest jeszcze wiele o których nie napisałem. Na początek drodzy czytelnicy tyle, abyście mogli przetestować, co się Wam spodoba. Z biegiem czasu może jak chwycicie większą zajawkę, to sami odnajdziecie co lubicie.

Pozdrawiam,
Marcin Fatla