Odżywianie a bóle stawów

Last modified date

Comments: 0

Współczesny świat oferuje nam bardzo szeroką gamę różnego jedzenia. W czasach propagowania zdrowej żywności, zdarza się, że dużo jemy wysoko przetworzonej i szybkiej żywności do przygotowania. To powoduje z czasem, że nasz organizm wysyła sygnały, które mogą nie mieć na pierwszy rzut oka nic ze sobą wspólnego.

Bolące barki

Jeżeli kiedykolwiek słyszałeś/słyszałaś, że od jedzenia mogą boleć stawy, to jest to prawda. W przypadku barków sprawa ma się tak, że najczęściej ból będzie rzutowany do prawego barku. Dlaczego? Dysfunkcje w obrębie wątroby, żołądka, dwunastnicy, a także trzustki znajdują się właśnie po prawej stronie ciała. Ale od razu zaznaczam, że nie musi to rzutować tylko do prawego barku. Może to też działać na lewy bark. Nasze ciało to „maszyna”, która potrafi płatać figle, dlatego zawsze bardzo ważne jest badanie. Dzieje się tak dlatego, że nasze narządy wewnętrzne są unerwiane przez te same nerwy co nasz układ mięśniowo-szkieletowy. Same narządy wewnętrzne nie mają w sobie nerwów odpowiadających za ból. Dlatego w pierwszej kolejności jest „rzutowanie dolegliwości”, a jeżeli sprawa jest poważniejsza, wtedy pojawiają się dolegliwości w obrębie narządu.

Biodra i kolana

Nie tylko barki są „odbiornikami” problemów w obrębie jamy brzusznej. Jeżeli głęboko się zastanowisz, to zauważysz, że po spożyciu pewnych produktów mogą nasilać się dolegliwości bioder i kolan. Produkty, które podrażniają jelita rzutują na dolną część ciała. Oczywiście, nie chodzi o to by tutaj kogoś straszyć. Każdy reaguje inaczej na wszystkie bodźce. Ważne jest to, aby się obserwować i jeżeli znajdziecie się u fizjoterapeuty to wprost mu o tym powiedzieć, że takie sytuacje mają miejsce. Natomiast jeśli sami się będziecie obserwować i wprowadzicie nad sobą kontrolę to zaoszczędzicie czas i pieniądze na wizytę.

P.S Jeżeli chcecie coś posłuchać na temat bólu stawów od jedzenia zapraszam Was na podcast „Medycyna Integracyjna”, gdzie dr Maciej Duczyński powie Wam to i owo o odżywianiu
Link: https://www.youtube.com/watch?v=be_yWFG3nKQ

Pozdrawiam,
Marcin Fatla

Link do obrazka: https://images.app.goo.gl/e6AozFjkaWUPBNbt8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment