Kinesiotaping – czyli „dziwne plastry” w gabinecie fizjoterapeuty

Last modified date

Comments: 0

W gabinetach fizjoterapii nierzadko można spotkać narzędzia, którymi posługują się fizjoterapeuci podczas leczenia pacjentów. Jednak bardzo często w osłupienie wprawia pacjentów wykorzystanie kinesiotapingu.

Co to jest kinesiotaping?

Metoda ta powstała w latach 70. ubiegłego wieku w Japonii. Jej twórcą był chiropraktyk Kezo Kase. Podczas stosowania tej metody zauważył, że dolegliwości u pacjentów zmniejszają się po zastosowaniu tapingu. W późniejszych latach była doskonalona również w Europie. Metoda ta stała się również przedmiotem dyskusji w świecie sportu, gdzie zarzucano jej wspomaganie w osiąganiu wyników sportowych. Obecnie są one niemal podstawą rehabilitacji sportowej oraz wykorzystujemy je podczas zawodów.
Sam kinesiotaping to elastyczne lub sztywne plastry, które poprzez naklejenie wybranej aplikacji na skórę wywołuje pożądany przez nas efekt. Najczęściej jest to zmniejszenie dolegliwości związanych z bólem lub ograniczoną ruchomością stawu.
Należy pamiętać, że taping nie leczy, tylko wspomaga leczenie.

Rodzaje aplikacji

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta wyróżnia się aplikację:
– Mięśniową – do stymulacji, relaksacji i wspomagania mięśni;
– Więzadłową – zmniejsza ból w obrębie punktów spustowych i odciąża więzadła;
– Funkcjonalną – wspomaga osłabiony mięsień;
– Powięziową – korekcja ustawienia powięzi, poprawienie funkcji mięśni i stawów ;
– Korekcyjną – wykorzystuje się tę aplikację również w wadach postawy i jest zmodyfikowaną aplikacją powięziową;
– Limfatyczną – poprawia krążenie obwodowe i krążenie limfy, używana najczęściej przy urazach, aby wspomóc resorpcję krwiaka.

Kolory taśm

Często można się spotkać z opiniami, że kolor ma znaczenie. Otóż nie ma. Kolory są po to, aby poprawić ich estetyczność i dopasować ewentualnie do ubrań. Obecnie można spotkać się ze wzorami jak: moro czy panterka. Więc jest to kwestia upodobań.
Wspomnę jeszcze o sztywnym typie tape’a. Służą do usztywnienia np. dwóch palców ze sobą. Jeżeli ktoś ogląda mecze siatkówki, to można je zaobserwować na placach siatkarzy lub u bokserów na nadgarstku, aby zapobiec niekontrolowanym ruchom poza granicę fizjologicznego zakresu.

Jak długo nosi się aplikację?

Średnio aplikacja utrzymuje się 4 dni. Jednak może ona utrzymywać się nawet 7 dni. W tym czasie można normalnie poddawać ją moczeniu podczas kąpieli. Ważne jest, aby ją tylko osuszyć po namoczeniu. Klej jest dość trwały, aby to wytrzymać. Ważne, aby po założeniu aplikacji klej miał czas na odpowiednie zaaplikowanie się na skórze, a co za tym idzie – nie wystawiać na działanie wody tape’a przez godzinę.

Pozdrawiam,
Marcin Fatla

Obrazek wyróżniający pochodzi: https://images.app.goo.gl/HssAwNqWm2QnAeCX9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment