Dlaczego możesz mieć szumy uszne?
Podczas przeprowadzenia wywiadu z pacjentami na pytanie o szumy uszne, pacjenci odpowiadają twierdząco oraz że są one bardzo częste i silne.
Dlaczego?
Przyczyną może być drażnienie nerwu uszno-skroniowego, który jest nerwem wychodzącym z nerwu żuchwowego. Te dwa nerwy są częściami bardzo ważnego nerwu czaszkowego – mianowicie nerwu trójdzielnego. Urazy czaszki, twarzy i szyi podczas wypadków komunikacyjnych lub innych urazów mogą zmienić ustawienie i mechanikę żuchwy. Natomiast to może powodować problem jak szumy uszne, a nawet bóle głowy.
Inną przyczyną, może być zbyt wysokie ciśnienie w jamie czaszki w wyniku zatkanego nosa przez przewlekłe zapalenie zatok. Jest to wynik najczęściej zalegania krwi żylnej w mózgowiu, wynikające choćby z urazów głowy. Dodatkowo mogą mieć miejsce globalne zaburzenia ciśnień choćby między jamą klatki piersiowej a jamą brzuszną. Ponadto problemowi szumów mogą towarzyszyć zawroty głowy i nadwrażliwość na światło bądź dźwięk. Idąc tym tokiem myślenia, możemy zauważyć, że przyczyny problemów mogą mieć bardzo odległe miejsce, od odczuwania danego problemu. Dlatego tak ważny jest wywiad i diagnostyka.
Co z tym zrobić?
Udać się do fizjoterapeuty, który przez badanie i ocenę znajdzie przyczynę problemu i go rozwiąże. Fizjoterapeuci także zajmują się takimi problemami jak bóle głowy. Można z nią tak samo pracować jak z kręgosłupem lub innymi stawami w ciele.
Pozdrawiam,
Marcin Fatla